Rywalizacja może być przyczyną anoreksji

Dotychczas przyczyny anoreksji widziano w dążeniu do osiągnięcia idealnego wyglądu. Nowe badania wskazują, iż powody mogą być inne. Za zaburzenia być może odpowiada… pęd do sukcesu.

O eksperymencie donosi „New Scientist”. Norman Li z Singapore Management University przebadał ponad 800 ochotników. Pokazał im zestaw fotografii różnych osób, z których część opisał jako nastawione na sukces. Okazało się, iż pod wpływem samego oglądania tych zdjęć geje oraz kobiety heteroseksualne zadeklarowali brak zadowolenia ze swojego ciała i wyrazili gotowość ograniczenia ilości spożywanego jedzenia.

Interpretacja naukowców jest taka, że kobiety naturalnie rywalizują o partnerów. Stąd nawet sama świadomość istnienia konkurencji składnia je do podjęcia działań mających na celu podniesienie własnej atrakcyjności. W małych społecznościach nie było to tak drastyczne, jednak obecnie jesteśmy otaczani zdjęciami i nagraniami gwiazd, doskonalonych efektami specjalnymi. Chęć dorównania im ma destruktywne skutki. Norman Li taki mechanizm określa mianem pułapki ewolucyjnej – jest to rozwiązanie, które w przeszłości przynosiło korzyści, ale obecnie, w zmienionych warunkach, jest szkodliwe.

The following two tabs change content below.