Słońce może uczulać

Lato, słońce i plaża – to dla niektórych najlepsze połączenie na wakacyjny urlop. Jeśli marzysz o tym, by całymi dniami wygrzewać się na piachu, upewnij się, że nic nie zepsuje Ci tej przyjemności.

Liczysz na piękną opaleniznę, a zamiast niej pojawia się uczulenie, swędzącą wysypka albo przebarwienia? Jeśli z urlopu chcesz wrócić z piękną opalenizną, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim to, że słońce nie zawsze działa tak, jakbyśmy tego chcieli.

Jedną z przyczyn jest nasza lekkomyślność. Często spędzamy na słońcu wiele godzin, bez żadnej ochrony. Używamy kosmetyków, które w połączeniu ze słońcem powodują podrażnienia skóry lub przyjmujemy leki, które zmniejszają odporność na promienie UV lub wchodzą z nimi w reakcje alergiczne.

Czego zatem podczas plażowania powinniśmy się wystrzegać? Preparatów zawierających substancje zapachowe, kremów z retinolem i kwasami owocowymi, a także szamponów przeciwłupieżowych. Starajmy się również unikać słońca i na leżakowanie wybierać miejsca zacienione, kiedy stosujemy kuracje hormonalne, np. antykoncepcję, zażywamy leki antydepresyjne, uspokajające czy przeciwcukrzycowe, a także antybiotyki.