Uczniowie badają asteroidy – kampania

Niezwykła kampania polegająca na obserwacji i badaniu asteroidów odbywa się w wielu państwach, w tym także w Polsce. Zaskakuje w niej fakt, że w rolę naukowców wcielają się uczniowie i nauczyciele.

Już po raz drugi ruszyła wielka, międzynarodowa kampania będąca częścią programu International Astronomical Search Collaboration. Do udziały w akcji zgłosiło się wiele szkół spośród, których wybrano 2 szkoły z Polski, a także placówki z Tajwanu, Turcji, USA, Niemiec, Bułgarii i Brazylii. Istotą są dane przesyłane ze specjalistycznego teleskopu Pan-STARRS 1, który znajduje się na Hawajach. Zadaniem uczniów oraz nauczycieli czuwających nad podopiecznymi jest obserwacja obrazu i odnajdywanie na nim nowych ciał niebieskich. Przy okazji, muszą oni dokonać weryfikacji tych, które są już znane.

Żeby ułatwić uczniom zadanie, wybrane szkoły współpracują w parach. Przykładowo, Zespół Szkół nr 10 z Torunia działa wraz z Waldorf High School w Seattle. Natomiast Gimnazjum Miejskie z Sierpca może konsultować się z Key Peninsula High School. Połączenie placówek pozwala nie tylko na skuteczniejszą pracę, ale również na szkolenie umiejętności języków młodych Polaków.

Program to nie tylko wsparcie dla rozwoju astronomii, ale przede wszystkim jedno z najlepszych ćwiczeń praktycznych dla uczniów. Jest znacznie ciekawsze niż sama teoria, a dodatkowo pozwala młodzieży wnieść coś ważnego do świata nauki. Kampania rozpoczęła się 28 marca b.r. i będzie trwała do 20 maja.