„Naukowe orliki” będą powstawać w całej Polsce

W Dzień Dziecka premier Donald Tusk wziął udział w otwarciu przyszkolnego obserwatorium astronomicznego w Gniewkowie. Podobne astrobazy mają powstawać w innych miejscowościach.

Nawiązując do wcześniejszej inicjatywy rządu, projekt ten bywa nazywany „naukowymi orlikami”. W jego ramach w całej Polsce powstanie sieć przyszkolnych nowoczesnych, dobrze wyposażonych centrów popularyzacji nauki. Ich celem będzie rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania przedmiotami ścisłymi (matematyka, fizyka, chemia, biologia). Obiekty w ciągu dnia będą służyły wychowankom szkół, jednak po lekcjach będą mogli je odwiedzać wszyscy.

Budynki będą zbudowane na planie koła o średnicy 10 metrów. Ich wysokość to 8 metrów. W środku znajdą się trzy kondygnacje:

  • piętro gospodarcze (toaleta oraz magazynki na sprzęt),
  • piętro ze sterownią i stanowiskami komputerowymi,
  • piętro z kopułą, teleskopem oraz tarasem obserwacyjnym.

Kopuła jest w pełni zautomatyzowana – może podążać za ruchem teleskopu, otwiera się ją i zamyka zdalnie. Pod nią znajduje się teleskop Meade LX 200, pozwalający obserwować nawet obiekty spoza Układu Słonecznego. Oprócz tego astrobazy będą wyposażone w mniejsze lunety oraz lornetki, z których będzie można korzystać przebywając na tarasie obserwacyjnym.

Premier poinformował, że koszt budowy takiego obiektu to niecałe 300 tysięcy złotych. Część z tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Nie jest to tak duża inwestycja, uwzględniając fakt, iż tego typu obiekty będą stymulować innowacyjność młodego pokolenia.