Jak wybrać dobre gimnazjum dla dziecka?

Choć gimnazjum jest szkołą obowiązkową, to jednak istnieje pełna dowolność w wyborze konkretnej placówki. Zazwyczaj największy wpływ na tę decyzję mają właśnie rodzice.

Z reguły kierują się oni bliskością instytucji, ale nie zawsze jest to reguła. Na co jeszcze zwracać uwagę, analizując warunki szkoły?

Oczywiście, największe znaczenie na to, do jakiego gimnazjum pójdzie nasze dziecko, ma wynik egzaminów kończących podstawówkę. Wiele gimnazjów ma wyraźnie określone progi punktowe, od których przyjmuje wychowanków. Niektóre dodatkowo przeprowadzają testy wewnętrzne. Jednak nie możemy kierować się jedynie dobrą sławą danej szkoły. Ważne jest też to, czego dokładnie może nauczyć się w niej nasza pociecha.

Wybierając gimnazjum warto już, mniej więcej, zdawać sobie sprawę z tego, co dziecko chce robić w przyszłości. Od tego, jakie ukończy gimnazjum może zależeć późniejsze liceum, a w efekcie także studia. Postarajmy się poznać dokładny program nauczania. Wypytajmy także absolwentów oraz ich rodziców, jak oceniają szkołę i co z niej wynieśli. Dobrze jest też porozmawiać z samymi pracownikami.

Poza poziomem nauczania, bardzo ważną, o ile nie najważniejszą sprawą, jest bezpieczeństwo pociechy. Monitoring w szkole jest jak najbardziej pożądany. Ochrona, która czuwa nad tym, by do budynku nie dostawały się obce osoby także nie zaszkodzi. Zastanówmy się także, czy droga do szkoły jest dla dziecka odpowiednio krótka i w pełni bezpieczna. Wykwalifikowany pedagog, do którego dzieci mogą zwracać się w razie problemów oraz odpowiednio wykształcone ciało pedagogiczne to kolejne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę. A przede wszystkim, nie zapomnijmy porozmawiać z dzieckiem. Jego zdanie liczy się tu najbardziej, bo tylko, jeśli będzie czuło się w szkole komfortowe, ma szansę na ukończenie jej z wyróżnieniem.