Atak hakerów na Allegro (nie działa)

atak na Allegro

Osoby, które wczoraj (2 kwietnia 2013) próbowały skorzystać z usług Allegro, mogło spotkać niemiłe rozczarowanie – największa w Polsce platforma aukcyjna była niedostępna.

Potęga taka jak Allegro wydaje się nie do ruszenia, ale jednak stało się – serwis padł ofiarą ataku hakerów. Przeprowadzono dwa natarcia, przy czym z pierwszym, porannym, Allegro poradziło sobie. Dopiero druga spowodowała pojawienie się problemów. Na swoim fanpage’u firma zamieściła oficjalny komunikat:

„Dzisiaj w godzinach porannych występowały problemy techniczne z serwisem Allegro. Były one związane były z atakiem typu DDoS, który został skutecznie odparty.

Obecnie zmagamy się z kolejną falą tego ataku polegającego na próbie zablokowania dostępu do serwisu. To właśnie stąd problemy, których niektórzy z Was (około 20% użytkowników) doświadczają.

Nasze IT pracuje nad przywróceniem wszystkim płynnego i bezpiecznego dostępu do serwisu. Aukcje kończące się w czasie kłopotów technicznych zostaną przedłużone zgodnie z regulaminem.

Przepraszamy wszystkich, którzy próbują w tej chwili bezskutecznie korzystać z Allegro.”

 

Kilka godzin później serwis opublikował kolejną informację:

Dzisiejsze kłopoty z serwisem dotknęły tylko około 20% użytkowników, ale trwały dość długo.

Dlatego wszystkie aukcje trwające oraz kończące się pomiędzy 10:16:00, a 16:21:59 zostaną przedłużone o 24h.

W pierwszej kolejności przedłużymy oferty kończące się w trakcie awarii. Następnie te, które miały się zakończyć w ciągu doby. Potem kolejne. Cały proces potrwa około 2-3 dni.

Po następnej godzinie pojawiła się notka o uporaniu się z kłopotami.

Atak na Allegro przeprowadzony był metodą DDoS (ang. Distributed Denial of Service). To prosty i tani sposób na zakłócenie pracy serwisu. Polega na przeciążeniu systemu poprzez jednoczesne żądania dostępu do usług z wielu komputerów. W tym celu wcześniej hakerzy muszą stworzyć sieć zainfekowanych komputerów (tzw. zombie), które na ich komendę rozpoczną atakowanie wskazanej strony.

Aktualizacja – 3 kwietnia, godzina 19:35 :

Allegro znowu nie działa. Na FB serwis wyjaśnia problemy –

Wczorajszy atak […] odbija nam się czkawką – wielu z Was dzisiaj po godzinie 16:30 nie miało dostępu do serwisów Grupy Allegro. Wiemy, że nadal występują problemy z logowaniem. Nasze IT walczy.

Przykro nam, że złośliwi hakerzy utrudniają nam działanie, a Wam – sprzedaż i zakupy. Pozostańcie z nami.

 

Aktualizacja – 4 kwietnia, godzina 19:00 :

Mimo że atak hakerów na allegro już minął, nadal są problemy z korzystaniem z serwisu. Na swoim fanpage’u firma poinformowała, iż pozostaje w „trybie obronnym”. Pojawił się też oficjalny komunikat dotyczący rekompensat za przerwane aukcje:

Za aukcje zakończone 2013-04-04 od godz. 16:29:00 do godz. 16:34:59 zostaną przyznane refundacje (zwrot prowizji + opłat za wystawienie).

Aukcje kończące się w godz. 16:35:00 do godz. 18:00:59 oraz od 18:10:00 do 18:37:59 zostaną przedłużone o 24h.

The following two tabs change content below.