Bezrobocie maleje, dużo pracy w logistyce

Lepiej nie zapeszać, ale wygląda na to, że kryzys gospodarczy mamy za sobą. Bezrobocie maleje. Dane publikowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej napawają optymizmem.

Co prawda wzrost zatrudnienia nie jest oszałamiający, jednak nie jest to spadek. Nie cofamy się. Pracodawcy wciąż są ostrożni, niezbyt skłonni do przyjmowania nowych pracowników i podnoszenia płac. Wszystko wskazuje na to, iż nabiorą odwagi, gdyż sytuacja polskiej gospodarki polepsza się.

Najwięcej ofert pracy pojawiło się w handlu i sprzedaży (to już jest tradycja). Następnie były finanse, bankowość i ubezpieczenia. Trzecie miejsce zajęło budownictwo. Na jego dobrą kondycję ma wpływ m.in. to, że ponownie uruchomiono inwestycje przerwane podczas kryzysu. Procentowo największy przyrost odnotowała logistyka. Osoby szukająca w niej pracy mają powody do optymizmu. Bardzo dobra sytuacja jest w księgowości.

Listę branż, które wciąż jeszcze nie otrząsnęły się z kryzysu, otwiera edukacja i szkolenia. Pracy było tu mniej niż w innych zawodach. Niezbyt dobrze wiedzie się też marketingowcom, specjalistom od public relations oraz reklamy. To nie powinno dziwić – spadek koniunktury nie sprzyja działaniom promocyjnym.

Oprócz doświadczonych pracowników rynek wykazuje zapotrzebowanie na adeptów. Wzrosła liczba oferowanych staży i praktyk.

The following two tabs change content below.