Nowy Android 3.0 Honeycomb

Android całkiem niedawno wspiął się na pierwszą pozycję systemów operacyjnych stosowanych w smartfonach. Google idzie za strzałem i prezentuje nową wersję systemu.

Na rynku mobilnych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i tablety, dominował Symbian, czyli OS Nokii. Jednak Android systematycznie i w imponującym tempie gonił lidera. W ostatnim kwartale 2010 roku zajął jego miejsce. 3 lutego 2011 roku Google na konferencji prasowej zaprezentowało najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego. Android 3.0 Honeycomb ma być istotnym krokiem naprzód i firma przewiduje, że dzięki temu software’owi jej pozycja umocni się.

W nowej wersji OS położono nacisk na to, aby obsługiwał większe ekrany. I tak chociażby wirtualna klawiatura jest lepiej dostosowana do dużych matryc, co oczywiście ułatwi pracę posiadaczom takiego sprzętu. To nie jedyna zmiana w interfejsie systemu. Użytkownik otrzyma dwa paski narzędzi dostępne z ekranu głównego:

  • System Bar, położony na dole, daje błyskawiczny dostęp do przycisków nawigacyjnych oraz informacji o systemie. Wyświetla powiadomienia, które są podobne do tych, jakie umieszczono w Windowsie. Całość nie sprawia jednak wrażenia zbyt uciążliwej (notki szybko znikają i nie utrudniają pracy)
  • Action Bar, położony na górze ekranu, dzięki niemu użytkownik szybko zmieni różne opcje, ustawi widgety, skorzysta ze skrótów do swoich kontaktów, chociażby po to, aby szybko wysłać maila

Android 3.0 Honeycomb został też podciągnięty pod względem estetycznym. Zaimplementowano mu nowy silnik graficzny (3D Renderscript), dlatego też można się spodziewać, iż zaczną powstawać ciekawsze wizualnie aplikacje. Do tego dochodzą nowe funkcjonalności wideo, aparatu fotograficznego oraz gry o zdecydowanie lepszej grafice. Poza tym nowy silnik poprawił działanie zoomu i przesuwania ekranu – teraz wszystko działa dużo płynniej. Co powinno ucieszyć wiernych użytkowników Androida, starsze aplikacje mają być w pełni kompatybilne z nowym OS. Pozwoli to na zachowanie ulubionych programów, dzięki czemu przesiadka na nowy system będzie bezbolesna.

Prezentacja Androida 3.0 została połączona z odsłonięciem nowej strony Android Market. Wprowadzono istotną zmianę, która ułatwi życie posiadaczom platform z tym systemem. Od teraz aplikacje będą udostępniane z poziomu strony, przez przeglądarkę, a nie, jak dotychczas, przez wewnętrznego klienta OS-u. Nowy market jest wzbogacony o funkcje społecznościowe oraz udostępnia dużo więcej miejsca na reklamę i opis, co cieszy deweloperów, ponieważ będą mogli skuteczniej promować swoje oprogramowanie. Poza tym dzięki informacjom zapisanym na swoim koncie użytkownik będzie mógł sprawdzić, co i gdzie już zainstalował, a także dokona jednoczesnej instalacji na kilku posiadanych urządzeniach.

Android 3.0 Honeycomb został zaprezentowany na nowym tablecie – Motorola Xoom. Nie przez przypadek, bo wygląda na to, iż na obsługę tego typu urządzeń położono nacisk. Google spodziewa się, iż już niedługo nowy OS będzie przynosił około 10 miliardów dochodów rocznie. System będzie darmowy, jednak pieniądze wpłyną z dodatkowych funkcji i usług oferowanych przed deweloperów. Przychodem podzielą się oni z gigantem z Mountain View.

 

The following two tabs change content below.