Polskie laboratorium badające leki na raka

NeoLek – tak będzie się nazywać pierwsze w Polsce bardzo nowoczesne laboratorium zajmujące się badaniem substancji o potencjalnie antynowotworowym działaniu.

Placówka badawcza będzie ulokowana we Wrocławiu w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Zostanie wyposażona w zaawansowany technologicznie sprzęt, dzięki któremu polscy naukowcy będą mogli prowadzić badania na światowym poziomie. Jest to nie tylko kwestia prestiżu, ale też konieczność. Unia Europejska postanowiła, że badania nad antyrakowymi substancjami muszą być prowadzone w laboratoriach spełniających określone standardy.

Celem działania NeoLek będzie identyfikowanie przeciwnowotworowych substancji zarówno syntetycznych, jak i naturalnego pochodzenia. Badania będą przeprowadzane w próbówkach i na myszach. Efektem pracy naukowców ma być opatentowanie antyrakowych specyfików, którymi zainteresują się koncerny farmaceutyczne i biomedyczne.

Obiekt zostanie otworzony w 2012 roku. Wrocław dotychczas otrzymał na niego już 17 milionów złotych. Z tej kwoty 85% pochodzi ze środków unijnych.

The following two tabs change content below.