Pomyłka na Allegro ma poważne konsekwencje

Wielu ludzi nie może przywyknąc do wirtualnego rynku, na którym transakcji dokonuje się za pośrednictwem komputera. Brak bezpośredniego kontaktu kusi, aby sytuację traktować lekceważąco.

To błąd. Przekonało się o tym już wielu ludzi handlujących przez internet. Problemy wynikające z braku rozwagi i podejmowania pochopnych decyzji bardzo często występuje na portalach aukcyjnych, chociażby dominującym w Polsce Allegro. Kliknięcie w ikonkę „Kup teraz” ma takie same konsekwencje prawne jak dokonanie zakupu w realnym świecie. Prawnicy zaznaczają, że umowa sprzedaży ma charakter konsensualny i wydanie towaru jest tu rzeczą wtórną. Tak więc istotne jest samo wyrażenie woli nabycia danego przedmiot lub usługi.

Temat ten powraca przy okazji aukcji, na których ktoś przez nieuwagę podał błędną wartość przedmiotu. W ten sposób, poprzez przesunięcie przecinka o kilka zer, sprzedaje się samochód za 2 złote zamiast za 20 tysięcy złotych. Co ważne, pomyłka nie jest usprawiedliwieniem i sprzedający jest zobowiązany do dotrzymania warunków wadliwie skonstruowanej umowy.

The following two tabs change content below.