Sony na minusie

logotyp Sony

Sony to jeden z największych na świecie koncernów elektronicznych. Mimo tego, kryzys daje mu się we znaki. Z ostatnich danych wynika, że istniejąca od prawie 70 lat spółka zanotowała w III kwartale tego roku straty sięgające niemal 200 milionów dolarów. W związku z tym, zarząd musiał zdecydować się na obniżenie prognoz całorocznych. Nie pomógł nawet fakt, że przychody uzyskane przez Sony ze sprzedaży między lipcem a wrześniem tego roku były wyższe od ubiegłorocznych o okrągłe 10%. Co ciekawe, w czasie, kiedy Sony notowało straty, świetnie radził sobie konkurencyjny Philips, który w tym okresie wygenerował zyski przekraczające miliard dolarów.

Elektroniczny gigant Sony przeżywa obecnie trudniejsze czasy. Chociaż przychody ze sprzedaży w III kwartale rzeczywiście były wyższe od tych uzyskanych w analogicznym okresie poprzedniego roku, to jednak przyznano, że koncern słabo wypadł pod względem sprzedaży odbiorników telewizyjnych. Dane z końca III kwartału wskazywały na straty operacyjne sięgające niemal miliarda dolarów. To rezultat tym gorszy, że przed kilkoma miesiącami w zakresie sprzedaży telewizorów zanotowano wzrosty wynoszące ok. 0,5 miliarda dolarów.

Pocieszeniem dla elektronicznego koncernu może być fakt, że poprawiły się zyski ze sprzedaży smartfonów. Liderem jest wśród nich modele serii Sony Xperia. Według zapowiedzi, do marca przyszłego roku koncern ma wypuścić na rynek 42 miliony sztuk tych urządzeń. Nadzieją na przyszłość są również plany Sony związane ze zwiększeniem produkcji urządzeń mobilnych i gier wideo, które w ostatnich latach cieszą się szczególną popularnością. Wśród najważniejszych produktów wciąż znajdować będą się również telewizory. Analitycy uważają jednak, że zarządcy koncernu powinni dokładniej przemyśleć strategię działania, biorąc pod uwagę obecną sytuację w branży elektronicznej oraz możliwości samego giganta.

Słabe wyniki kwartalne skłoniły zarząd Sony do zmiany prognoz na cały rok między marcem 2013 a marcem 2014 roku. Początkowo spodziewano się, że uda się zanotować zysk operacyjny sięgający 2,3 miliarda dolarów. Po publikacji danych z okresu lipiec-wrzesień 2013 zrewidowano prognozy na 1,7 miliarda dolarów, więc obniżono je o 0,6 miliarda dolarów. To także zdecydowanie niższy wynik niż zakładane przez analityków 2,21 miliarda dolarów.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.