Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Becikowe na nowych zasadach

Becikowe na nowych zasadach

Becikowe, czyli jednorazowe świadczenie rodzinne, przysługujące z tytułu narodzenia się dziecka, jest wypłacane w Polsce od 2006 roku.  Zostało przyjęte z inicjatywy Ligi Polskich Rodzin. Teraz Platforma Obywatelska wprowadza zmiany mające na celu ratowanie budżetu państwa.

A chodzi o dodatkowe 39 mln zł, które w ramach oszczędności mają zostać w kieszeni państwowej. Skąd te pieniądze? Od 2013 każdego roku taką sumę ma zyskać budżet. Wszystko dzięki projektowi nowelizacji ustawy o  świadczeniach rodzinnych, które 27 marca przyjął rząd. W myśl nowych przepisów, becikowe nie będzie przysługiwało osobom zamożnym. Wnioski o jego przyznanie po narodzinach dziecka będą mogły składać rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie.

O planowanych ograniczeniach w wypłacaniu zasiłku wiadomo było od dawna. Była to jedna z propozycji programowych partii rządzącej. W swoim exsposé premier mówił jednak o innym rozwiązaniu. Wcześniejsza wersja zakładała odebranie przywileju becikowego rodzinom, których łączny roczny dochód przekracza 85 tys. zł. To jednak stałoby w sprzeczności z Konstytucją i działałoby na niekorzyść rodzin wielodzietnych. Rozwiązanie alternatywne nie narusza zasady sprawiedliwości społecznej.

Dotychczas, becikowe w wysokości 1000 zł wypłacane było wszystkim rodzicom, którzy złożą wniosek o świadczenie. Z tej możliwości korzystało ok. 99 proc. upoważnionych. Od 2012 roku jednak zaczęto przebudowywać przepisy. Stąd już od 3 miesięcy o becikowe mogą wnioskować tylko te matki, które przez cały okres ciąży były pod opieką lekarza i mają udokumentowane niezbędne badania.