Botoks powoduje zanik mięśni

Botoks ma wiele właściwości. Eliminuje zmarszczki, zapobiega poceniu, a nawet jest lekarstwem na uciążliwe migreny. Chociaż jest coraz bardziej popularny, może wyrządzać też duże szkody w organizmie.

I nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, np. po nieudanym zabiegu wstrzykiwania botoksu (znane są przecież przypadki zdeformowania twarzy lub reakcje alergiczne po kontakcie z toksyną botulinową). Sprawa jest dużo bardziej poważna. Okazuje się, że częste, regularne stosowanie botoksu może prowadzić do zaniku mięśni. Na podstawie testów na zwierzętach dowiedli tego naukowcy z Kanady.

Kanadyjczycy wzięli pod lupę 18 królików. Wszystkie zostały poddane zastrzykom z toksyny botulinowej, zabiegi dość często powtarzano. Po pół roku okazało się, że mięśnie królików w niektórych partiach były bardzo wiotkie, a niektóre całkowicie zanikły. Co więcej w ich miejscu pojawił się wyłącznie tłuszcz. Środek ten nie powoduje uszkodzeń tylko tych mięśni, w które został wstrzyknięty. Niebezpieczne jest to, że niszczy również inne partie ciała.

Mając taką wiedzę warto zastanowić się, czy utrata kurzych łapek jest warta również utraty mięśni. Szeroki zanik mięśni może doprowadzić nawet do śmierci, w najlepszym wypadku może skończyć się dożywotnim kalectwem.