Wynalazek 2013 – Cyber oko dla chorych w śpiączce

cyber oko

Chorzy będący w śpiączce mają szansę na lepszej jakości życie, a ich opiekunowie mogą liczyć na udogodnienia w opiece nad pacjentami. Wszystko, dzięki cyber-oku, które ma pomóc w określaniu potrzeb chorego. Jak to możliwe? Cybernetyczne oko ma pełnić kilka funkcji, ale najważniejszą z nich będzie śledzenie obrazu tak, by udało się zakomunikować, co pacjentowi jest w danej chwili najbardziej potrzebne. W cyber-oku zamontowana jest kamera na podczerwień oraz specjalistyczny program, który określa ruchy gałki ocznej. W ten sposób można dokładnie stwierdzić, na jakie pole patrzy pozostająca w śpiączce osoba.

Do prawidłowego funkcjonowania cyber-oka wykorzystano technologie, które nie tylko pozwalają śledzić ruchy wykonywane okiem, ale również badają aktywność elektryczną ludzkiego mózgu. Dodatkowo, mają one śledzić kontrolowaną emisję bodźców zapachowych. Twórcami tego wyjątkowego urządzenia są naukowcy pracujący w Katedrze Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej prowadzeni przez prof. Andrzeja Czyżewskiego. Ich dzieło zostało już docenione w konkursie Polski Wynalazek 2013, w którym zajęli I miejsce.

Chociaż na razie stworzono jedynie prototypowe cyber-oko, to jednak jego twórcy przyznają, że pojawiły się już pierwsze firmy, które zadeklarowały chęć współpracy i wprowadzenia takich urządzeń do produkcji. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że uda się tego dokonać jeszcze w tym roku. Póki co, z cyber-oka korzysta 5 placówek zajmujących się profesjonalną opieką nad pacjentami pozostającymi w śpiączce. Obserwacje pozwoliły wydać już 35 publikacji na ten temat. Pojawiły się też 4 zgłoszenia patentowe.

Polscy naukowcy nie zamierzają spocząć na laurach. Nie tylko bezustannie udoskonalają cyber-oko, ale planują również skonstruowanie cyber-łóżka. Według dotychczasowych planów, miałoby ono dawać pacjentom większą niezależność. Projekt zakłada m.in., że chory będzie mógł sterować światłem w pokoju, w którym przebywa. Ponadto, mógłby regulować ustawienie łóżka. Naukowcy chcieliby też, żeby cybernetyczne łóżko dawało dostęp do internetu i stało się dla pacjentów prawdziwym „oknem na świat”. Warto także dodać, że otrzymany budżet pozwolił naukowcom z Politechniki Gdańskiej wynaleźć nie tylko cyber-oko, ale też tablicę szkolną sterowaną gestami, nową metodę nauki języków obcych, system komunikacji nauczyciel-uczeń spowalniający mowę czy system diagnozowania nasilenia objawów choroby Parkinsona.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.