Elektroniczne myto od 2011 roku

Generalna Dyrekcja Krajowych Dróg i Autostrad zapowiada, że jeszcze w październiku podpisze umowę z firmą Kapsch, która zbuduje w Polsce Elektroniczny System Poboru Opłat.

Będzie to rozwiązanie adresowane do kierowców ciężarówek i autobusów, chociaż właściciele aut osobowych też będą mogli z niego skorzystać. Dzięki systemowi winiety zostaną zastąpione systemem czujników kontrolujących realną ilość przejechanych kilometrów. Za sprawą takiego rozwiązania użytkownicy dróg zapłacą dokładnie tyle, ile powinni.

Uruchomienie systemu planuje się na 1 lipca 2011 roku. Będzie się on składał z przekaźnika umieszczonego w pojeździe oraz anten rozstawionych przy płatnych odcinkach dróg. Wysokość opłat nie jest jeszcze znana. Użytkownicy prywatnych samochodów będą mogli nadal korzystać z winiet lub zamontować w swoim aucie przekaźnik. Firma Kapsch analogiczne systemy montowała już w wielu krajach, np. w Szwajcarii, Czechach i Austrii. Można się więc spodziewać, że zainstalowany w Polsce sprzęt będzie współpracował z infrastrukutrą także tych państw.

The following two tabs change content below.