Ile zarabia Owsiak na Orkiestrze?

finanse wośp

Jak Owsiak wydaje pieniądze zbierane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi, nie tylko przeciwników tej fundacji. „Wprost” przeprowadziło analizę działalności WOŚP w 2011 roku.

Osoby nie sympatyzujące z prowadzącym charytatywną działalność showmanem mogą poczuć się zawiedzione – pod względem gospodarności WOŚP wypada naprawdę dobrze. Zdarzają się fundacje, w których „przejada się” nawet 30% zebranych kwot. W Orkiestrze z każdej złotówki aż 96 groszy trafia do dzieci. To bardzo dobry wynik. Dziennikarz „Wprost” chwali fundację za gospodarność i dobrą organizację.

Co się dzieje z pozostałymi 4 groszami z zebranej złotówki? Idą na pokrycie kosztów administracyjnych. Oprócz wolontariuszy w WOŚP zatrudnione są 33 osoby. Na ich pensje w 2011 roku wydano 1,150 mln zł, co dało średnią pensję w wysokości 3100 zł miesięcznie. Do tego dochodzi trzyosobowy zarząd, ze średnim wynagrodzeniem 4136 zł, przy czym zasiadający w nim Owsiak nie pobiera za to pensji – pracuje jako wolontariusz. Jak wyjaśnia, zarobki gwarantuje mu jego firma zajmująca się produkcją programów telewizyjnych.

W analizie dziennikarz „Wprost” wytknął fundacji zakup nowej siedziby za 8 milionów złotych oraz przeznaczenie około 100 tysięcy złotych na premie (z tej kwoty 9,5 tys otrzymał zarząd). Poza tym 13,3 tys zł rozdysponowano tytułem premii jubileuszowych.

W 2011 przychody WOŚP wyniosły 59 mln zł, z czego 48,5 mln pochodziło ze zbiórek, 7,5 mln z darowizn rzeczowych, 3,6 mln z przekazanego 1% podatku.

The following two tabs change content below.