MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych

MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych” to alternatywa dla rządowego programu dopłat do odsetek kredytów mieszkaniowych „Rodzina na Swoim”. Ten wygasa z końcem roku 2012 pozostawiając lukę w polityce mieszkaniowej.

Ustawodawcy już myślą, jak ją wypełnić. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej już w połowie 2013 roku lub najpóźniej od stycznia 2014 roku państwo zacznie dopłacać do mieszkań w ramach programu „MdM”. Będzie on skierowany głównie do młodych zarówno singli, jak i małżeństw. Od stanu cywilnego i wielkości rodziny zależała będzie wysokość pomocy.”MdM” ma być więc zatem elementem polityki prorodzinnej. Pomoże także osobom, które w „RnS” nie mogły zaciągnąć kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej. Pieniądze pochodzące z nowego projektu będzie można potraktować jako wkład własny.

Wszystko dlatego, że środki finansowe przeznaczone na zakup mieszkania nie będą przyznawane ratalnie, tak jak w przypadku „Rodziny na swoim”. Ministerstwo tym razem nie planuje dopłaty do części odsetek przez osiem lat – tak jak do tej pory – a jednorazową pomoc przy zaciągnięciu kredytu. Zgodnie z wstępnymi ustaleniami wynosiłaby ona:

  • 10% ceny nieruchomości – w przypadku singli i bezdzietnych małżeństw,
  • 15% ceny nieruchomości – dla małżeństw mających przynajmniej jedno dziecko,
  • 5% ceny nieruchomości dokładane do podstawowej transzy, jeśli kredytobiorca w ciągu pięciu lat od zaciągnięcia pożyczki po raz kolejny stałby się rodzicem.

Tym co „MdM” odziedziczy po „RnS” będą limity – wieku kredytobiorcy (nie więcej niż 35 lat – w przypadku małżeństw obowiązuje tylko jedną osobę) i wielkości mieszkania (dla singli maksymalnie 50 m kw. z dopłatą do 30 m kw., dla małżeństw maksimum 75 m kw. z dofinansowaniem 50 m kw.). Do tego dochodzą kolejne warunki, które należy spełnić – mieszkanie musi być nowe, czyli prosto od dewelopera oraz musi być pierwszym, do którego kredytobiorca posiada akt własności.