Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Mieszkanie w testamencie – i co dalej?

Obecność w czyimś testamencie zapisu przekazującego na naszą rzecz nieruchomość wymaga dodatkowych zabiegów formalnych. Należy wystąpić do sądu o stwierdzenie nabytku spadku.

Decyzja sądu w pełni formalizuje stan posiadania. Co prawda nie ma ustalonego terminu, w jakim należy tego dokonać, jednak warto zrobić to jak najszybciej. Dopiero wtedy nasze interesy są zabezpieczone. Co istotne, mimo pozornej prostoty takiej sprawy, postępowanie trwa kilka miesięcy. W przypadku niektórych spraw są sposoby na ich przyspieszenie. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Po zakończeniu postępowania dokonuje się podziału spadku, a ten formalizuje się u notariusza. Następnie należy zadbać o odpowiedni wpis do ksiąg wieczystych.

Udział sądu jest niezbędny, gdy objęcie spadku dokonało się za sprawą „testamentu szczególnego” np. ustnie wyrażonej woli. W innych przypadkach sprawę możemy szybciej załatwić u notariusza. Sporządzi on nam tzw. poświadczenie dziedziczenia. Jest to prawomocny dokument zaświadczający o nabyciu spadku.

The following two tabs change content below.