Modna pedagogika – zero szans na pracę?

Pedagogika to kierunek od lat oblegany przez ludzi młodych, którzy idą na studia. Niestety – choć mają szczytne ambicje, to prawdopodobnie po skończeniu studiów nie znajdą pracy.

Niż demograficzny, nadmiar chętnych, zbyt wielu pedagogów!

Osoby, które stawiają na studia pedagogiczne wybierają je z wielu przyczyn. Bo nie dostali się gdzie indziej, bo kochają dzieci i chcą je w przyszłości uczyć, bo czują się świetnie w roli opiekuna, nauczyciela, pedagoga. Niestety, bez względu na motywację do wyboru pedagogiki, lata studiów na tym kierunku mogą się okazać zupełną stratą czasu – w Polsce brakuje pracy dla tej branży! Powodów, dla których pracy w pedagogice nie ma, jest wiele: zbyt mało rodzących się dzieci, zbyt wielu nauczycieli, rosnąca liczba absolwentów chętnych na pracę.

Studenci mówią, ze mają tego świadomość, albo żyją nadzieją, że ich to nie dotyczy, ze im się jednak uda. Mogą to być jednak nadzieje płonne. Szkoły już dzisiaj redukują liczbę zatrudnianych pedagogów – przy malejącej liczbie dzieci już teraz jest ich zbyt wielu.

Studiujesz pedagogikę? Zapomnij o marzeniach, odrzuć stereotypy i wybierz bardzo rzadką specjalizację… chyba, że idąc za ciosem, przymierzasz się do pracy za granicą. W Polsce jej nie znajdziesz.