Na ePUAP sprawdzisz, czy samochód nie był kradziony

Kupujący używane auto zadają sobie pytanie: jak sprawdzić, czy samochód nie był ukradziony? Udostępnione jest rozwiązanie, dzięki któremu możemy to zrobić online.

Co więcej, jest to usług darmowa, wymaga tylko posiadania tzw. elektronicznego podpisu. ePUAP to internetowa wersja Platformy Usług Administracji Publicznej. Powstała z inicjatywy MSWiA i ma na celu dostarczanie informacji związanych z usługami publicznymi. Za jej pośrednictwem między innymi możemy zadać pytanie o interesujący nas samochód. Co prawda nie uzyskamy dostępu do zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, jednak otrzymamy potwierdzenie lub zaprzeczenie tego, czy podane przez nas dane są prawdziwe (zestawienie marki pojazdu, serii i numeru dowodu rejestracyjnego, numeru VIN, daty rejestracji oraz nazwisko i imię właściciela).

Dotychczas legalność kupowanego pojazdu można było skontrolować albo składając zapytanie do MSWiA, co było bardzo czasochłonne, lub udając się na komendę policji. Funkcjonariusze mogli sprawdzić, czy samochód nie widnieje w ewidencji pojazdów skradzionych. Taka informacja nie zawsze jest wystarczająca. Dane pobrane z CEPIK pozwalają z większym prawdopodobieństwem zidentyfikować kradzione auto. Co więcej – ich uzyskanie nie wymaga wędrowania do urzędu i czekania w kolejkach.

The following two tabs change content below.