Sytuacja mieszkaniowa Polaków

Pod względem warunków mieszkaniowych zajmujemy trzecie miejsce w Europie. Niestety jest to trzecie miejsce od końca. Ciśniemy się w małych mieszkaniach lub w wielopokoleniowych domach.

Na tle Europy wypadamy naprawdę marnie. Nasze warunki lokalowe nie są komfortowe. Stosunek liczby mieszkańców do powierzchni zajmowanego mieszkania jest zbyt często za wysoki. Połowa Polaków ( 50,8 proc.) gnieździ się w trudnych warunkach. Zazwyczaj jedno mieszkanie zajmuje kilka pokoleń. Wynika to z faktu, że nierzadko młode małżeństwa decydują się na zamieszkanie z rodzicami i tam też wychowują swoje dzieci.

Taka skomplikowana sytuacja wynika z faktu, że mimo dostępności kredytów hipotecznych, niewiele osób podejmuje decyzję, by z nich skorzystać. W Polsce zaledwie 4,4 proc. obywateli ma do spłacenia pożyczkę zaciągniętą na zakup własnego mieszkania. W Europie sytuacja wygląda inaczej. Tam ok. 25 proc. ma zaciągnięte kredyty, a aż 50 proc. Europejczyków mieszka w mieszkaniach, które są ich własnością.  W konsekwencji średnio ok. 18 proc. Europejczyków z UE żyje w przeludnionych mieszkaniach.

Gorsza od polskiej sytuacja mieszkaniowa jest tylko na Łotwie i w Rumunii. Najlepsze warunki mają obywatele Cypru.