Visa chce obniżenia opłat

logo Visa

W Polsce prowizje za płatności dokonywane kartą płatniczą należą do rekordowych w Europie. Z tego względu właściciele sklepów, szczególnie tych małych, nie lubią transakcji bezgotówkowych.  NBP wyszło z inicjatywą obniżenia opłat. Visa poparła plan.

Każda płatność kartą jest obciążona prowizją, która trafia do banku, firmy instalującej terminal oraz organizacji płatniczej. Sprzedający towar lub usługę dzieli się swoim zyskiem z podmiotami obsługującymi bezgotówkową transakcję. Największa część tego obciążenia, stanowiąca w Polsce 1,6% wartości transakcji, a w Europie zaledwie 0,7%, to tzw. opłata interchange fee. Trafia ona do banku. NBP proponuje obniżenie jej do 1,1% już w 2013 roku. Dalsze obniżki byłyby uzależnione od wzrostu ilości terminali oraz płatności kartą.

Visa wydała oficjalny komunikat, w którym popiera stanowisko NBP. Obniżenie prowizji zachęci małych przedsiębiorców do korzystania z płatności bezgotówkowych. W chwili obecnej opłaty są tak dużo, że przy mniejszych transakcjach pozbawiają sprzedawców zysku.

Teraz pozostaje jeszcze czekać na decyzję MasterCard. Zgoda drugiej organizacji płatniczej umożliwi realizację programu NBP.

The following two tabs change content below.