Dzieło Cezanne’a odnalezione po 4 latach kw.13

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dzieło Cezanne’a odnalezione po 4 latach

Chłopiec w czerwonej kamizelce

Chłopiec w czerwonej kamizelce„, obraz namalowany przez Cezanne’a w 1888 roku, został skradziony4 lata temu w Szwajcarii. Postimpresjonistyczne dzieło odnaleźli w Belgradzie serbscy policjanci.

W spokojnej Szwajcarii, w 2008 roku środowisko związane ze sztuką przeżyło największy szok w historii. W biały dzień, uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do muzeum w Zurychu i terroryzując jego pracowników wynieśli warte miliony dolarów dzieła największych twórców XIX wieku – Vincenta van Gogha, Edgara Degasa, Claude’a Moneta i właśnie Paula Cezanne’a. Wartość dzieła ostatniego z malarzy szacuje się aż na 110 milionów dolarów.

Najwyraźniej jednak złodzieje o prawdziwej sztuce nie mieli pojęcia. „Chłopca w czerwonej kamizelce” planowali sprzedać za… 3,5 miliona euro. Otrzymali już nawet zaliczkę w wysokości 2,8 milionów euro. Ostatecznie transakcja nie doszła jednak do skutku, bo złodzieje wpadli w ręce policji. Funkcjonariusze serbscy zatrzymali czterech podejrzanych mężczyzn. Dwóch z nich w Belgradzie, dwóch w miejscowości Cack oddalonej o ok. 140 km. Przy nich znaleziono pieniądze i skradziony obraz Cezanne’a.

Nie ma już wątpliwości, co do jego autentyczności. Oryginalność dzieła potwierdził jego właściciel – Kolekcja Emila Georga Buehrle z Zurychu, która gromadzi najwybitniejsze w Europie prace impresjonistów i postimpresjonistów. Pozostałe skradzione dzieła innych malarzy zostały znalezione jeszcze w 2008 roku, porzucone poza stolicą Szwajcarii.