Medyczny Nobel 2012 przyznany!

Medyczny Nobel 2012 przyznany

Sec_Tmk (flickr)

Nobel w dziedzinie medycyny został przyznany już po raz 103. Po raz 31 został podzielony pomiędzy dwóch naukowców. W tym roku nagroda trafiła do Johna B. Gurdona z Uniwersytetu Cambridge w Anglii oraz do Japończyka Shinyi Yamanaki z Uniwersytetu w Kyoto. Obu panów dzieli niemal 30 lat różnicy, ale łączy zamiłowanie do badań nad komórkami macierzystymi.

Obaj naukowcy zrewolucjonizowali podejście do komórek macierzystych. Ich przekształcanie powszechnie budzi skrajne emocje zarówno na gruncie czysto medycznym, jak i etycznym. A badania Gurdona i Yamanaki nie stoją w sprzeczności z etyką, są także poprawne medycznie. Wszystko dlatego, że komórki macierzyste, badane przez naukowców, nie są czerpane z zarodków, a uzyskiwane z dojrzałych tkanek. Ich metoda polega na cofnięciu tkanki do etapu komórki macierzystej, sprawianiu, że dorosłe komórki na nowo zyskują właściwości komórek macierzystych, mających zdolność przekształcania się w dowolne komórki i swobodnego mnożenia się.

Komórki macierzyste to przyszłość medycyny. Dysponując nimi można powołać do życia nowy organizm, nowy narząd, można też efektywnie leczyć. Sir Gurdon jako pierwszy w historii fizjologii i medycyny wskazał drogę dla klonowania. Udowodnił, że można stworzyć identyczny genetycznie odpowiednik zwierzęcia, w jego przypadku – żaby. Yamanaka wyspecjalizował się w przekształcaniu dojrzałych komórek w pluripotentne komórki macierzyste. Za swoje dokonania obaj naukowcy doczekali się Nobla. Nagroda wynosi 8 mln szwedzkich koron, którymi naukowcy podzielą się między sobą.