Pierwszy w Polsce Bank Mleka Kobiecego mar29

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Pierwszy w Polsce Bank Mleka Kobiecego

Bank Mleka Kobiecego

Mleko matki dla niemowlęcia jest niezastąpioną szczepionką. Od narodzin kształtuje system odpornościowy dziecka, programuje metabolizm i zapobiega przed cukrzycą. Niestety nie wszystkie matki mogą wykorzystać ten naturalny lek do karmienia swojego potomstwa.

Największe problemy mają matki wcześniaków. U kobiet, które urodziły wcześniej laktacja szybko przemija lub nie występuje wcale. A karmienie piersią jest niezwykle ważne w pierwszym okresie życia dziecka. Sprzyja zdrowiu malucha, wspomaga jego rozwój, niekiedy także ratuje życie. Dlatego do tej pory niektóre matki, w trosce o swoje pociechy, kupowały mleko kobiece na czarnym rynku, nielegalnie, bez żadnej gwarancji, że jest ono bezpieczne. Na portalach internetowych można znaleźć setki ogłoszeń od kobiet które sprzedają nadmiar pokarmu. Choć zjawisko nie należy do nowych, bo przed wiekami zajmowały się tym mamki, karmienie dziecka niesprawdzonym i nieprzebadanym mlekiem niesie ze sobą duże ryzyko.

W skali kraju to jednak proceder częstszy niż mogłoby się wydawać. By go ukrócić powstał właśnie pierwszy w Polsce Bank Mleka Kobiecego, w Europie takie banki nikogo już nie dziwią, bo mają stuletnią historię. U nas, choć bardzo pożądane, ciągle jeszcze wywołują zdumienie. Idea banku polega na wolontariacie (na podobnej zasadzie działają Centra Krwiodawstwa). Kobiety, które pokarmu mają w nadmiarze będą mogły oddawać go do przechowania. Mleko będzie poddawane pasteryzacji, a następnie zamrażane. Jego termin przydatności będzie obejmował 3 miesiące w temperaturze minusowej, po rozmrożeniu będzie mogło być podane dziecku w przeciągu 24 godzin. Najważniejsze jednak to to, że pokarm będzie poddawany dokładnym badaniom, nie ma więc niebezpieczeństwa, że wywoła u dziecka reakcje niepożądane.

Mleko matki, to tak jak krew, żywa tkanka, której nie da się niczym zastąpić. Nie można go wyprodukować, nie ma też równie skutecznego zamiennika. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmić nim dziecko do ukończenia 6 miesiąca życia.  Teraz wzrośnie legalna dostępność do pewnego i bezpiecznego pokarmu, co pozwoli na karmienie noworodków naturalnym mlekiem, przynajmniej przez minimalny okres czasu.