Będą duże zmiany w NFZ

reforma NFZ

RedHand (Flickr)

Trwa proces uzdrawiania służby zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało duże zmiany w NFZ. Miałyby wejść w życiem latem 2013 roku.

Za projekt reformy odpowiedzialny jest wiceminister Sławomir Neumann. Deklaruje on, iż projekt jest traktowany priorytetowo i zostanie skonkretyzowany w przeciągu najbliższych trzech tygodni. Zgodnie z planem, nowe przepisy miałyby zostać uchwalone na wiosnę 2013 roku, a latem wejdą już w życie.

Co się zmieni w NFZ?

Przede wszystkim Fundusz zostanie podzielony na niezależne, regionalne jednostki. Rozważane są różne warianty podziału – na 3-4 lub 16 funduszy. Poza tym bierze się pod uwagę możliwość zlikwidowania centrali. Na jej miejsce powstałby kontrolowany przez Ministerstwo urząd ustalający zasady kontraktowania świadczeń. Jednocześnie doszłoby do rozdzielenia kontraktowania i wyceny świadczeń – tą ostatnią zajęłaby się albo Agencja Oceny Technologii Medycznych, albo powołana w tym celu agencja taryfikacji.

W ramach opracowywanych zmian w NFZ planowane jest również wprowadzenie elektronicznej karty pacjenta. Dzięki niej lekarz uzyska natychmiastowy dostęp do podstawowych danych na temat pacjenta, m.in. odnośnie jego ubezpieczenia, co rozwiąże obecne problemy z wystawianiem recept refundowanych. Karty miałyby wejść w użycie w 2014 roku. Poprzedzi je powstanie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (styczeń 2013 roku).

The following two tabs change content below.