Ból po rozstaniu to ból fizyczny

Dotychczas określenie „złamane serce” traktowane było wyłącznie metaforycznie. Dowiedziono jednak, że generuje ono prawdziwy ból fizyczny.

Badania prowadzone przez neurologów na Uniwersytecie Columbia nie są pierwszymi tego rodzaju. Już wcześniej naukowcy próbowali udowodnić związek bólu psychicznego z bólem fizycznym. Nigdy im się to nie udało, ponieważ nie byli w stanie na potrzeby testu sprawić, by osoby badane rzeczywiście cierpiały.

Udało się to dopiero zespołowi Edwarda Smitha. Wpadł on na bardzo prosty sposób. Wykorzystał cierpienie osób, które w ostatnich 6 miesiącach przeżyły zawód miłosny związany z rozstaniem z osobą, którą kochały. Na wzięcie udziału w tym naukowym eksperymencie zgodziło się 40 osób, które tego doświadczyły.

Podczas badania pokazywano im kolejno zdjęcia osób, z którymi się rozstały, a także zdjęcia przyjaciół i znajomych. Jednocześnie sprawdzano, które obszary ich mózgu się aktywizują – to badanie wykonano przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że reakcja mózgu na zdjęcia byłych partnerów była taka sama jak na ból fizyczny, wywołany oparzeniem. Aby je spowodować ramiona badanych dotykano rozgrzanymi do wysokiej temperatury blaszkami. W obu sytuacjach, za odczuwanie bólu odpowiadał ten sam obszar mózgu.