Dodatkowe ubezpieczenia kredytów we frankach

dodatkowe ubezpieczenie kredytów we frankach

kalleboo (Flickr)

Osoby, które wzięły kredyt na mieszkanie we frankach, z powodu zmian kursu walut znalazły się w kiepskiej sytuacji. Wygląda na to, iż to nie koniec ich problemów – banki żądają dodatkowego ubezpieczania takich pożyczek.

Coraz więcej walutowych kredytobiorców otrzymuje telefon z banku z informacją, że muszą albo natychmiast spłacić swoje zobowiązania, albo poddać się ponownej weryfikacji zdolności kredytowej, bądź opłacić dodatkowe ubezpieczenie. Banki tłumaczą to zmianą podejścia do bezpieczeństwa kredytów, która to zmiana została wymuszona przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Decyzja banków o żądaniu dodatkowego zabezpieczenia jest spowodowana tym, że w wyniku niekorzystnych zmian kursów walut oraz spadku cen nieruchomości, wartość wielu z kredytów zaczęła przekraczać wartość zakupionych z nich lokali lub domów. Od 2008 roku wartość nieruchomości spadła o 15-20%, w tym samym czasie cena franka wzrosła o ponad 30%. To pozwala się domyślać, iż skala problemu jest duża, mimo że część banków zapewnia, że jest to sprawa marginalna.

Wygląda na to, że polska bańka na rynku nieruchomości zaczyna pękać od kredytów walutowych. Sytuacja osób, które zapożyczyły się we frankach jest nie do pozazdroszczenia.

[źródła: fakt.pl, pb.pl]

The following two tabs change content below.