Hormonalna Terapia Zastępcza odmładza mózg

Hormonalna Terapia Zastępcza to kuracja hormonalna stosowana przez kobiety po okresie menopauzy. Utrzymanie hormonów na odpowiednim poziomie jest bowiem bardzo ważne.

Przede wszystkim dlatego, że pomaga kobietom normalnie funkcjonować. Po 45 roku życia produkcja hormonów płciowych w organizmie spada. Ich uzupełnianie pomaga zapanować nad organizmem. Pigułki hormonalne zapobiegają stanom depresyjnym, wahaniom nastrojów i poprawiają ogólne samopoczucie kobiety. Mają też szereg zalet, które nie są bez znaczenia dla zdrowia. Wzmacniają układ kostny, chronią przed chorobami serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów piersi, jelita grubego czy narządów rodnych.

Oprócz tego naukowcy dowiedli niedawno, że przyjmowanie hormonów płciowych odmładza mózg kobiety. Estrogen i progesteron aktywizują mózg i wzmacniają interakcje, jakie zachodzą między prawą a lewą półkulą. To wniosek yciągnięty z badań, którymi zostały objęte 62 kobiety, które przeszły już menopauzę. 36 z nich stosowało Hormonalną Terapię Zastępczą.

Okazało się, że czynności motoryczne, takie jak choćby zwykłe zapinanie guzików, sprawniej szły kobietom, które zażywały hormony. Mimo tego, że wszystkie panie były praworęczne, z badania nie można było tego wywnioskować, ponieważ obie dłonie pracowały tak samo sprawnie. Hormony płciowe korzystnie zmieniają pracę mózgu, co pozwala na dłużej zachować pełną sparwność, porównywalną do tej, jaką wykazują młode kobiety, które mają naturalnie dobry poziom hormonów płciowych.

Takie wyniki otwierają drzwi do kolejnych badań. Być może już niebawem lekarze udowodnią, że hormony płciowe zmniejszają ryzyko wystąpienia udarów mózgu, które grożą kobietom w starszym wieku.