Internet wpływa na karierę zawodową

To główny wniosek z nowego raportu „Diagnoza Społeczna 2011” finalizującego tegoroczne badania uwarunkowań, jakim podlega polskie społeczeństwo.

Zgodnie z wnioskami płynącymi z raportu, informatyzacja społeczeństwa jest już coraz bardziej widoczna. Stały dostęp do internetu ma już 73 proc. Polaków. Choć warunki są coraz lepsze, postęp jest wyraźny, z dobrodziejstw globalnej sieci korzystają głównie młodzi ludzie, którzy szybko przyswajają nowinki techniczne. Nie oznacza to jednak, że internet jest obcy starszym (korzysta z niego 60 proc. dorosłych).

„Diagnoza Społeczna 2011”, a konkretnie badanie „Polacy w internecie 2011” udowodniło przede wszystkim jak bardzo internet liczy się na ścieżce zawodowej. Zarówno na jej starcie, jak i w trakcie rozwijania kariery. Szczegółowe dane pokazują, że aż 75 proc. internautów znajduje pracę. W porównaniu z tym, że zatrudnienie znajduje 40 proc. osób które nie korzystają z internetu – dane są imponujące.

To znak czasów, w jakich żyjemy. Internet to przede wszystkim informacje. Także te o prowadzonych rekrutacjach. Internauci szukają więc pracy online, wsyłają cv i umawiają się na spotkania kwalifikacyjne. Pozostając offline wkracza się na margines tynku pracy,  nie ma szans na dotarcie do wielu ofert, a zatem droga do zatrudnienia jest trudniejsza. Poza tym, że pracę łatwiej znaleźć dzięki portalom internetowym, łatwiej ją też utrzymać. Sieć daje możliwość dokształcania się, co podnosi kwalifikacje, a więc daje szanse na skuteczniejsze wspinanie się po szczeblach kariery.

Jest na to dowód. Dane świadczą o tym, że aktywni użytkownicy sieci cztery razy częściej awansują. Częściej otrzymują też propozycje dodatkowego zatrudnienia.