Jak się uchronić przed skimmingiem?

skimming - jak się uchronić

micagoto (Flickr)

Policja z Krakowa zatrzymała grupę tzw. „skimmerów”, czyli osób skanujących karty bankowe i wypłacających pieniądze z cudzych kont.

Skimming jest terminem zaczerpniętym z języka angielskiego i używa się go jako nazwy dla przestępstwa polegającego na sczytaniu danych karty magnetycznej, a następnie stworzeniu jej kopii służącej do wypłacania środków z konta posiadacza karty. Jest to proceder coraz powszechniejszy, o czym świadczą liczne doniesienia mediów o akcjach policji przeciw szajkom skimmerów. Ostatnio taką grupę złapano w Krakowie. Poszkodowani zgłaszali kradzieże w wysokości od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Aby uchronić swoje konto przed wyczyszczeniem, dobrze jest znać kilka prostych sposobów na to, jak zabezpieczyć się przed sklonowaniem karty:

  • najlepiej wybierz bankomat w widocznym, monitorowanym miejscu
  • wypłacając pieniądze, zadbaj o to, aby nikt nie widział wprowadzanego przez ciebie kodu PIN (jeżeli ktoś stoi za blisko, poproś go o odsunięcie się)
  • dokonując płatności kartą, nie możesz pozwolić na to, aby obsługująca cię osoba wyszła z kartą na zaplecze – poproś o przyniesienie terminalu do nas lub, jeżeli jest to niemożliwe ze względów technicznych, udaj się wraz z obsługą na zaplecze, aby obserwować wykonanie całej operacji
  • skimmerzy bardzo często klonują karty dzięki danym zdobywanym w bankomatach, służą im do tego specjalne nakładki czytające pasek magnetyczny, czipy, a także miniaturowe kamerki obserwujące klawiaturę i rejestrujące twój PIN. Dlatego przed skorzystaniem z bankomatu upewnij się, czy nie ma na nim żadnych dziwnych nakładek. Skimmerzy stosują coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, więc takie nakładki mogą być małe i ciężkie do zauważenia. Zazwyczaj imitują części obudowy bankomatu. Mogą to być nakładki na klawiaturę, panele i listwy przylegające do oryginalnej obudowy z kamerą umieszczoną tak, że obserwuje wprowadzającą PIN dłoń, nakładki na slot do wprowadzania karty skanujące pasek magnetyczny. Jeśli coś wyda się ci podejrzane, nie korzystaj z danego bankomatu. W przypadku dziwnego zachowania urządzenia (nie wypłacenia środków, zatrzymania karty), niezwłocznie zawiadom o tym bank.
  • regularnie sprawdzaj, co się dzieje na koncie, abyś mógł na bieżąco zauważyć, gdy ktoś zacznie wypłacać twoje pieniądze
The following two tabs change content below.