Jak tanio kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to nic trudnego, jeśli ma się pieniądze. A o to w Polsce niełatwo. Pod względem możliwości zakupowych nieruchomości zajmujemy 25 miejsce w Zjednoczonej Europie.

Obecnie największym źródłem finansowania transakcji zakupu nieruchomości są kredyty, które wiążą się jednak z wieloletnim obciążeniem finansowym. Nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że musi zrezygnować z marzeń o własnym M. Mieszkanie może kupić taniej, za niewielki procent jego wartości rynkowej.

Jak to możliwe? Rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny. Przy zakupie mieskzania zaoszczędzić można oczywiście korzystając z preferencyjnych warunków. Takie możliwości stwarza na przykład program „Rodzina na swoim„, zakup mieszkania deweloperskiego na obrzeżach miasta, zakup lokalu za gotówkę albo nabycie mieszkania do całkowitego remontu. Skorzystanie z jednej z tych opcji sprawi, że zakup będzie tańszy, ale nie tani. Ostateczna cena mieszkania będzie mniejsza o maksymalnie 10 proc.

Są jednak bardziej korzystne możliwości. Wśród nich znajdują się:

  1. Mieszkanie od komornika – jest zdecydowanie tańsze niż dostępne w ofercie rynkowej. Jego cena jest niższa nawet o 33 proc.
  2. Mieszkanie z prawem dożywocia – To korzystna opcja dla wszystkich, których nie odstrasza myśl posiadania lokatora. Udostępniając pokój starszej osobie i decydując się na dożywotnią opiekę nad nią, koszty mieszkania będą dużo mniejsze niż na rynku.
  3. Mieszkanie wykupione od wojska, nadleśnictwa czy gminny – może kosztować zaledwie kilka procent jego wartości rynkowej.
  4. Zakup mieszkania z wielkiej płyty – ze względu na niski standard budynku, cena lokalu może być nawet 50 proc. niższa niż nowego mieszkania.
  5. Wykup sutereny lub poddasza – to najtańsze lokale na rynku ze względu na ich mało atrakcyjne położenie w pudynku i konieczność adaptacji. Mimo że wymagają prac przystosowawczych, nabywca i tak sporo zaoszczędza.

Należy jednak pamiętać, że mieszkań dostępnych na powyższych warunkach jest na rynku stosunkowo niewiele. Licytacje komornicze odbywają sie rzadko, umowy z prawem dożywocia nie są jeszcze w Polsce bardzo rozpowszechnione, a wykup mieszkania po minimalnej cenie to przywilej tylko dla nielicznych. Jeśli więc nadaży się okazja korzystnego nabycia nieruchomości, warto ją przemyśleć.