Jakie auta kupują Polacy?

samochody Polska

Kancelaria Premiera (Flickr.com)

Nie od dziś praktycznie normą jest, że Polacy decydujący się na zakup samochodu, jego typ i model uzależniają głównie od środków finansowych, jakimi dysponują. Ta sytuacja nie zmienia się od wielu lat. Dopiero, kiedy określimy, jaki przedział cenowy nas interesuje, zaczynamy skupiać się na pozostałych parametrach auta. W drugiej kolejności interesuje nas zwykle funkcjonalność pojazdu. Jeśli jednak decydujemy się na samochód z wyższej półki, większą uwagę zwracamy na to, by był on dostosowany do naszego indywidualnego gustu zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym.

Jak zauważają obserwatorzy, typowym dla Polaków jest, że jeśli mogą przeznaczyć na samochód tylko niewielką kwotę pieniędzy, to priorytetem staje się dla nich użyteczność auta. Zależy im na tym, aby pojazd był marki słynącej z dużej wytrzymałości. Istotne, żeby jak najrzadziej się psuł. Ponadto, ważny jest dla nas również odpowiedniej wielkości bagażnik. Im bardziej pojemny, tym lepiej. Oprócz tego, liczy się również liczba miejsc – preferujemy samochody 5-osobowe, które są możliwie jak najbardziej przestronne. Takie modele pozwalają nam na wygodne podróżowanie wraz z rodziną.

Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę zakup samochodów droższych, produkowanych przez lepsze marki, wtedy mniejszą wagę przywiązujemy do funkcjonalności, a bardziej zależy nam na tym, by pojazd był ergonomiczny, dopasowany do naszych potrzeb, miał optymalne rozwiązania technologiczne uprzyjemniające jego prowadzenie. Według specjalistów, zaczynamy w ten sposób przywiązywać się do niego emocjonalnie. Eksperci przyznają, że jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić pod względem finansowym, to chcielibyśmy, aby nasze samochody pomagały nam wyróżnić się z tłumu. Chcemy czuć się ważniejsi, jeżdżąc autem, które ma wiele cech, jakich brakuje innym samochodom na polskich drogach.

Specjaliści wskazują m.in. na niemieckie BMW, które w Polsce ma szczególną wartość, ponieważ wskazuje na niezły status materialny i zwraca na siebie uwagę ze względu na swój sportowy, a jednocześnie wciąż luksusowy charakter. Zaznacza się przy tym, że Polakom wciąż jeszcze daleko do zamożnych nacji naszego kontynentu, dlatego zależy im na posiadaniu dóbr, które poprawią ich samopoczucie, wskazując na ich dobrą pozycję społeczną. Jeżeli stać nas na samochód dobrej marki, to liczy się także to, aby był on jak najnowszy i jak najlepiej wyposażony – to poprawia nasz wizerunek w oczach osób trzecich, dodając nam pewności siebie.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.