Komórki macierzyste ratują wzrok

Transplantologia to potężna gałąź medycyny. Bez narządów do przeszczepów jest jednak bezsilna. Z pomocą przychodzą komórki macierzyste, które potrafią się w nie przekształcać.

To dobra wiadomość dla okulistyki. Być może już wkrótce lekarzom uda się przywrócić wzrok niewidomym, poprzez odbudowanie soczewki oka.

Naukowcom z Schepens Eye Research Institute w Bostonie udało się uzupełnić ubytki w oku spowodowane chorobami soczewki. Wszystko dzięki komórkom macierzystym pobranym ze skóry, które przeobraziły się w komórki soczewki, dodatkowo z powodzeniem zaczęły pełnić ich funkcje.

Eksperymenty prowadzono na specjalnie hodowanych laboratoryjnych czerwonych myszkach. Pobrane od nich komórki skóry naukowcy poddali szeregowi procesów chemicznych, które spowodowały przekształcenie w komórki macierzyste. Kiedy już je osiągnięto, wszczepiono je do chorch oczu myszy, po czym zaczęły się one przeobrażać w komórki soczewki.

Na całym świecie miliony osób niedowidzą lub są niewidome. Powodzenie bostońskiej metody jest dla nich szansą na zupełnie nowe życie w ostrych kolorach