Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Koniec bezzwrotnych dotacji na założenie firmy

Program Operacyjny Kapitał Ludzki umożliwia młodym przedsiębiorcom założenie firmy. Zaakceptowane projekty są wspierane bezzwrotnym grantem. KE planuje ich likwidację.

Chociaż budżet Programu był przewidziany na lata 2007-2013, wykorzystywano go tak efektywnie, że w wielu województwach już jest na wyczerpaniu. O pieniądze jest więc trudno, a będzie jeszcze trudniej. Komisje Europejska chce, aby bezzwrotne granty zostały zastąpione mikropożyczkami. Ich udzielanie zostanie rozpoczęte w 2012 roku.

Program Kapitał Ludzki jest adresowany głównie do osób bezrobotnych i znajdujących się w trudnej styuacji zawodowej. Oprócz wspierania samozatrudnienia obejmuje on także finansowanie szkoleń, które początkującym biznesmenom mają dać rozeznanie w temacie. Wsparcie na założenie firmy jest udzialne w wysokości do 40 tysięcy złotych, można także liczyć na comiesięczną kwotę 700 złotych, wypłacaną w okresie do roku.

Bruksela argumentuje, iż w chwili obecnej środki rozdysponowywane w ramach Kapitału Ludzkiego nie wracają do unijnego budżetu. Dlatego chce wprowadzić pożyczkę zamiast grantu. Pomysłowi przyklaskują niektórzy ekonomiści, twierdząc, że taka forma wsparcia będzie motywowała do skuteczniejszego działania. Poza tym eksperci podkreślają konieczność uzupełnienia programu mikropożyczek o doradztwo, zwiększające szanse pożyczkobiorców na skuteczne działanie.

The following two tabs change content below.