Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Meldunek nie będzie już konieczny

1 sierpnia 2011 roku w życie wejdzie ustawa o ewidencji ludności, którą podpisał wczoraj prezydent Bronisław Komorowski. Zgodnie z jej zapisami zniknie obowiązek meldunkowy.

Likwidacja meldunku zacznie obowiązywać jednak dopiero od 1 stycznia 2014 roku. Do tego czasu państwo uprości jednak wszystkie procedury związane z zameldowaiem. Głównym ułatwnieniem będzie możliwość dokonania wymeldowania i ponownego zameldowania w innym miejscu podczas jednej wizyty w urzędzie. Dotychczas obowiązujące prawo wykluczało taką opcję. Najpierw trzeba było udać się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wymeldowanie. Dopiero przy kolejnej wizycie możliwe było zameldowanie się w nowym miejscu pobytu.

Jednak już od 2014 roku meldunek będzie zupełnie niepotrzebny. System ewidencji ludności będzie opierał się wyłącznie na numerach PESEL, zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry cdzoziemców zamieszkujących w Polsce. Dodatkowo z rejestru PESEL zostaną wyeliminowane wszystkie informacje o związane z historią miejsca pobytu na terenie kraju oraz dane o wyjazdach zagranicznych.