Nieopłacalne inwestowanie w mieszkanie do wynajęcia

Inwestowanie w nieruchomości jest bardziej opłacalne niż gromadzenie pieniędzy na lokacie bankowej. Póki co jednak czas jest wyjątkowo niekorzystny.

Kupno mieszkania z przeznaczeniem na wynajem ma sens tylko wtedy, kiedy lokal będzie znajdował się w korzystnej lokalizacji. W innym razie może nie znaleźć lokatorów, a więc może nie przynosić zysków. Tym samym właściciel straciłby płynność finansową, a to szczególnie ryzykowne w sytuacji, kiedy mieszkanie zostało kupione na kredyt i trzeba spłacać raty.

A raty takiego kredytu będą na pewno wysokie. Mieszkania w centrum miasta lub w bardziej atrakcyjnych punktach są zdecydowanie droższe niż te na peryferiach. Kredytobiorca bierze więc na siebie spore zobowiązanie finansowe. Decydując się na to obecnie jest duże ryzyko, że nie będzie miał szansy go spłacić wyłącznie z zysków uzyskanych z tytułu wynajmu.

Aktualna sytuacja dla wynajmujących jest więc dość niekorzystna. Po koniec roku czynsze lokali na wynajem zawsze są mniejsze niż np. w pierwszym półroczu. W tym roku jednak ich wartość jest dodatkowo niższa o klka procent niz w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do tego stopnia, że miesięczny czynsz jest niższy niż rata kredytu. O zarabianiu na wynajmie nie ma więc teraz mowy. Tym bardziej, że właściciele lokali, którzy chcą wynająć je jeszcze przed nowym rokiem muszą przygotować się na obniżenie kosztów. Znalezienie najemców wymaga zweryfikowania wcześniej ustalonej ceny.