Pawlak – wzrost na poziomie 4% możliwy

Waldemar Pawlak zdjęcie

Waldemar Pawlak patrzy w przyszłość bardziej optymistycznie niż reszta rządu. Wicepremier stwierdził, że wzrost PKB o 4% w 2012 roku jest możliwy.

Pawlak jest świadomy, iż kryzys w Europie jest czynnikiem nie do pominięcia i skłania do ostrożności przy sporządzaniu prognoz na ten rok. Uważa jednak, że jeśli zdołamy utrzymać dobre nastroje na rynku wewnętrznym, to może on po raz kolejny stać się motorem wzrostu, mimo gorszych wyników w eksporcie spowodowanych trudnościami na rynkach zewnętrznych.

Stymulującą rolę może też odegrać słabszy złoty. Jeżeli wartość naszej waluty utrzyma się na poziomie powyżej 4 złotych za euro, polski przemysł będzie konkurencyjny i utrzyma lub umocni swoją pozycję na zagranicznych rynkach.

Wicepremier odniósł się również do zeszłotygodniowych danych z GUS, zgodnie z którymi ceny dóbr i usług w okresie od marca 2011 do marca 2012 wzrosły o 3,9%. Według Pawlaka inflacja na poziomie 3-4% nie stanowi zagrożenia dla gospodarki, a nawet może być uznana za jeden z czynników sprzyjających wzrostowi.

The following two tabs change content below.