Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia

Mimo że sytuacja na polskim rynku pracy nie jest dobra i wciąż mamy do czynienia z wysokim bezrobociem, swojej szansy na zatrudnienie szukają u nas obcokrajowcy.

Rynek pracy jest w trudnej sytuacji, w Polsce jest jednak lepiej niż u naszych wschodnich sąsiadów. Dlatego też co roku tysiące tamtejszych pracowników decydują się na emigrację zarobkową właśnie do Polski. Udaje im się znaleźć pracę w transporcie, budownictwie, rolnictwie czy przemyśle.

Według danych, jakimi dysponuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, co roku pracę dostaje w Polsce ok. 150 tys. Ukraińców, Rosjan, Białorusinów czy Gruzinów. Ta liczba to wynik tego, że obcokrajowcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia przez 6 miesięcy w roku. Są jednak warunki, jakie muszą spełnić. Potrzebne im są:

  • wiza,
  • umowa o pracę,
  • zaświadczenie dla urzędu pracy.

Takie zasady miały obowiązywać tylko do końca 2010 roku. Okazuje się jednak, że rząd nie zamierza w przyszłości stosować dodatkowych ograniczeń. Dotychczasowe przepisy będą obowiązywały także od przyszłego roku, póki co nie ustalono też dla nich daty granicznej.

Bardzo prawdopodobne, że w ten sposób ministerstwo pracy zabezpiecza polski rynek pracy. Cudzoziemcy, którzy zasilą polskie przedsiębiorstwa moga okazać się bardzo cenni. Tym bardziej, że polscy pracownicy w poszukiwaniu pracy już w maju ruszą do Niemiec i Austrii.