Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Roczny urlop dla wszystkich pracowników

Rząd pracuje nad projektem ustawy, która wszystkim pracownikom daje możliwość skorzystania z rocznego urlopu. Na razie znany jest tylko ogólny zarys zmian.

Kilka tygodni rząd dał sobie  na ustalenie konkretów w tej sprawie. Wiadomo jednak, że jeśli już urlop dla wypalonych zacznie obowiązywać, funkcjonował będzie kosztem emerytury. Rok wolnego w trakcie kariery zawodowej rząd planuje wprowadzić za cenę późniejszej emerytury.

Kolejna zapowiedź mówi o tym, że urlop można będzie wykorzystać tylko raz w ciągu kariery, nie będzie można rozbijać go na krótsze okresy. Nie wiadomo jednak, kiedy na taki urlop będzie można przejść. Takie ustalenia wymagają konsultacji finansistów i lekarzy. Należy bowiem ustalić granicę wiekową, od której wolne od pracy będzie możliwe, a także staż pracy, który będzie upoważniał do tego przywileju.

Pomysł rzadu został przyjęty wyjątkowo dobrze. Jeśli rzeczywiście zostanie wprowadzony do kodeksu pracy, będzie szansą na złapanie dystansu do wykonywanych obowiązków dla wszystkich, którzy czują się zmęczeni życiem zawodowym. A wypalenie przychodzi niezależnie od wieku. Powodowane jest raczej zakresem obowiązków, tempem i charakterem pracy. I niestety spotyka coraz większe grono pracowników, którzy poddają się szaleńczemu wyścigowi szczurów czy pracują na kilka etatów tylko po to, by zarobić na kredyt.

Obecne tempo życia sprawia, że zajęci zawodowymi obowiązkami, nie mamy czasu zadbać o zdrowie czy choćby należycie odpocząć. Wpadamy w samonapędzającą się machinę tak, że nawet nie zauważamy, kiedy sami sobie szkodzimy. A uzależnienie od pracy często kończy się depresją czy nerwicą, które uniemożliwiają dalsze funkcjonowanie na pełnych obrotach. Ludziom, którzy przestają odczuwać radość lub satysfakcję z tego co robią przydałby się więc rok urlopu.

W tym czasie mogliby oni podleczyć się, przejść rehabilitację czy podnieść kwalifikacje. Po przerwie chęć i motywacja do pracy z pewnością wzrosną. Tak jak jest to obecnie w przypadku nauczycieli. Ich zawód oprócz wakacji, ferii, dłuższych przerw świątecznych ma jeszcze jeden zarezerwowany przywilej. Nauczyciele chętnie korzystają z rocznych urlopów. Dlaczego więc nie mieliby korzystać z nich przedstawiciele innych branż. Każda praca jest obciążeniem, każda jednak męczy inaczej. Aby realizować się w niej, należy podejść do wykonywania obowiązków ze świeżym umysłem.