Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Aparat ortodontyczny nie tylko dla nastolatków

Widok dzieci i młodzieży uzbrojonych w aparaty ortodontyczne jest już na tyle powszechny, że nikogo nie dziwi. Wciąż jednak niektórzy przecierają oczy ze zdumienia na dorosłych z metalowym uśmiechem.

Moda na aparaty ortodontyczne obecna jest w Polsce już od kilku lat. Piękny uśmiech to wciąż doceniany element wyglądu, a taki aparat niewątpliwie zapewnia. Jednak oprócz tego, że ortodonci prostują zęby i zapewniająkorzystny owal twarzy, przyczyniają się także do ogólnej poprawy zdrowia.

Aparat ortodontyczny a zdrowie

Aparat przyczynia się do widocznej poprawy kondycji zdrowotnej:

  • wpływa na lepsze trawiennie – kiedy zęby są proste i dopasowane do siebie, pokark jest gryziony lepiej, na mniejsze kawałki, a zatem jego trawienie jest szybsze,
  • poprawny zgryz to mniejsze ryzyko próchnicy i chorób dziąseł,
  • proste zęby zmiejszają wady wymowy już zupełnie je eliminują,
  • piękny uśmiech zdecydowanie podnosi pewność siebie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń na tle psychicznym.

Kto może nosić aparat ortodontyczny

Stomatolodzy polecają, by pierwsza wizyta u specjalisty odbyła się, kiedy dziecku zaczynają wyrastać już pierwsze zęby stałe. Wtedy można wydać już pierwszą opinię dotyczącą ewentualnych wad zgryzu. Dzieciom, które nie pozbyły się jeszcze wszystkich zębów mlecznych zaleca się aparaty ruchome. Po 12 roku życia, kiedy już wszystkie wypadną, a ich miejsce zajmą stałe lekarze proponują aparaty stałe. Najczęściej należy je nosić ok. 1,5 roku – czas zależy jednak od rodzaju wady. Jeśli chodzi o dorosłych, leczenie może trwać nawet 3 lata ze względu na to, że ich zgryz jest już głęboko ukształtowany. Przed założeniem aparatu należy pozbyć się próchnicy i wyleczyć wszystkie ubytki.

Aparat ortodontyczny stały składa się z trzech elementów – metalowych klamerek, ligatur i łuków. Klamerki przytwierdza się do zewnętrznej strony zębów, następnie nakłada się na nie łuk i przytwierdza się go ligaturami metalowymi lub gumkami. Założenie trwa ok. 1,5 godziny. Początki z aparatem bywają trudne. Przez pierwszy tydzień odczuwa się lekki dyskomfort związany z jego działaniem, może on pojawiać się także po każdej wizycie u ortodonty (zazwyczaj ustala się je co miesiąc), z czasem jednak ból mija, a obecność drucików jest niemal niezauważalna.

Choć koszt aparatu sięga kilku tysięcy złotych, warto rozważyć taki wydatek. Nie tylko zbawiennie działa na urodę, ale przede wszystkim poprawia zdrowie. W dłuższej perspektywie czasu warto więc wziąć pod uwagę taką inwestycję.