Będzie podatek dochodowy dla rolników

rolnictwo - podatek dochodowy

Tomasz Lewicki (Flickr)

Rząd na poważnie bierze się za rolnictwo. Po zapowiedzi likwidacji KRUS-u, zaproponowano kolejną zmianę – rolnicy mieliby płacić podatek dochodowy.

Rolnicy zostaną objęci podatkiem dochodowym od 2014 roku. Początkowo ma być on równy wysokością podatkowi rolnemu. Już w 2013 roku największe gospodarstwa będą musiały rozpocząć prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. W gospodarstwach o powierzchni do 6 hektarów będzie obowiązywał podatek ryczałtowy.

Zmiany zapowiedział nowy minister rolnictwa, Stanisław Kalemba. Minister poinformował, że projekt ustawy, na mocy której zostanie wprowadzony podatek dochodowy dla rolników, został już uzgodniony z Ministerstwem Finansów. Kalemba uspokaja jednocześnie, że rolnicy nie zapłacą dwóch podatków – dochodowy zastąpi rolny. Również będzie on naliczany przez gminy i będzie stanowił ich dochód.

Minister rolnictwa deklaruje też, że podatek nie zostanie wprowadzony bez akceptacji rolników. Dlatego od przyszłego roku ruszą szkolenia przygotowujące właścicieli gospodarstw do zmian. Jednocześnie Kalemba zaznacza, iż taka ustawa jest konieczna – „Podatek dochodowy w rolnictwie należy wprowadzić, bo to będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych. Czy chcemy, czy nie, polityka UE idzie w tym kierunku”.

[źródło: wprost.pl, wyborcza.pl

The following two tabs change content below.