Ceny nieruchomości w tendencji spadkowej

Ceny nieruchoości w tendencji spadkowej

Na ceny nieruchomości wpływa kilka czynników. Jeszcze przez rok, będą w takiej konfiguracji, która sprawi, że ceny lokali mieszkalnych będą coraz niższe. Nawet po nowym roku, kiedy zazwyczaj obserwuje się wzmożony ruch w branży mieszkaniowej, za własne M nie trzeba będzie płacić więcej niż teraz.

  1. Po pierwsze, rynek mieszkaniowy obecnie wypełniony jest mieszkaniami po brzegi. Podaż od 2010 roku systematycznie wzrasta, a nowe inwestycje dołączają do tych, które już czekają na nabywcę. Przesyt lokali powoduje, że to oczekiwanie przeciąga się w czasie, a duża konkurencyjność na rynku sprawia, że decydującym argumentem negocjacyjnym jest cena. Niska cena.
  2. Po drugie, na rosnącą kolejkę nieruchomości na sprzedaż wpływa fakt, że wygasa program państwowej dopłaty do odsetek kredytu „Rodzina na swoim” oraz to, że w ostatnich miesiącach, w konsekwencji nowych regulacji, do kredytowania kwalifikowało się mniej mieszkań, niż wówczas, gdy program startował. Do czasu, aż nowy program dla niego alternatywny nie nabierze rozpędu i kredyty będą znów łatwiej dostępne, nieruchomości sprzedawane będą w korzystnych cenach.
  3. Po trzecie, końcówka roku nie jest idealnym momentem do zawierania transakcji mieszkaniowych. Większość nabywców odkłada tę decyzję na początek kolejnego roku. Jak zawsze więc jesienią, ceny są niższe. Tym razem jednak, według przewidywań, nie będą rosły od stycznia – to zasługa właśnie wysokiej podaży i osłabionego popytu.
  4. Po czwarte, najkorzystniej można kupić teraz duże powierzchniowo mieszkania. Najbardziej potaniały lokale trzypokojowe i większe, na które zapotrzebowanie jest najniższe. Różnica w cenie między nimi a mieszkaniami dwupokojowymi nie jest tak bardzo widoczna.

Analitycy rynku są niemal pewni, że przy obecnym stanie gospodarki, nie należy spodziewać się wstrząsów cenowych. Obniżki utrzymają się przynajmniej do końca jesieni przyszłego roku. Choć zasadniczo to dobra wiadomość, nie każdy wyniesie z niej pożytek. Wprawdzie ceny mieszkań są atrakcyjne, ale to i tak za mało, by klienci szturmowali rynek nieruchomości. Wielu z nich wciąż ma problemy z zaciągnięciem kredytu na sfinansowanie własnego M.