Ceny paliw znowu w górę

cena paliwa coraz większa

JohnSeb (Flickr)

Jeśli kierowcy wracający z wakacji nie wpadną w depresję pourlopową, nastrój siądzie im po wizycie na stacji benzynowej – ceny paliw znowu pędzą w górę.

Obecnie litr PB 95 kosztuje średnio 20 groszy więcej niż na początku lipca, a analitycy ostrzegają, że będzie gorzej. Jesienią prawdopodobnie zostanie przekroczona psychologiczna granica i za litr benzyny zapłacimy przynajmniej 6 złotych. Już teraz ceny zrównują się z najwyższymi w historii, czyli notowanymi wiosną tego roku. W porównaniu z 2011 płacimy średnio aż 80 groszy więcej za litr PB. Drożyzna nie omija właścicieli pojazdów z silnikiem diesla – sytuacja z olejem napędowym wygląda podobnie.

Analityczka BM Reflex, Urszula Cieślak, wyjaśnia, iż zmiany cen paliw w detalu wywołane są zapoczątkowanym w sierpniu trendem podnoszenia przez rafinerie cen hurtowych. Coraz więcej kosztuje też baryłka ropy na giełdzie – w Londynie za baryłkę Brent płaci się 110-115 dolarów, podczas gdy w lipcu było to jeszcze 100 dolarów.

Przyczyny wzrostu cen ropy nie są jednoznaczne. Analitycy upatrują ich w poprawie nastrojów wśród inwestorów rynku naftowego, którą wywołały sygnały o ożywieni gospodarki Stanów Zjednoczonych. Znaczenie mogły mieć też coraz większe napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie oraz huragan Isaac, zbliżający się do południowych wybrzeży USA, gdzie znajduje się wiele amerykańskich rafinerii.

[źródło informacji: wyborcza.pl]

The following two tabs change content below.