Choroby nowotworowe będą coraz częstsze

Luty to miesiąc, w którym sporo mówi się o chorobach nowotworowych. 4 lutego obchodzony jest na świecie Dzień Walki z Rakiem, który zmusza do zmierzenia się z tym wciąż w Polsce trudnym tematem.

Rak w Polsce zbiera ogromne żniwo. Co roku ponad 90 tys. osób umiera z powodu zaawansowanej choroby lub zbyt późno podjętego leczenia. Każdego dnia 57 Polaków przegrywa walkę z chorobą, którą współczesna medycyna potrafi pokonać. W Polsce jednak niestety udaje się do zdecydowanie rzadziej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Kiedy w Europie wygraną z chorobą może się poszczycić ponad 60 proc. pacjentów, w Polsce taką szansę ma mniej niż połowa, tylko 42 proc. chorych. 

Co więcej onkolodzy przewidują, że zwalczyć chorobę będzie jeszcze trudniej. Ich prognozy nie są optymistyczne. Zdaniem specjalistów do 2020 roku choroby nowotworowe tak się rozwiną, że staną się głównymi zabójcami. Liczba przypadków zachorowań gwałtownie wzrośnie. Czeka nas epidemia nowotworów i mało pocieszające jest to, że z roku na rok skuteczność walki z rakiem wzrasta.  Z 155 tys. zachorowań w 2025 roku zrobi się nagle aż 176 tys. Na całym świecie rocznie chorować będzie ok. 27 mln osób.

To zatrważające dane. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy w niedalekiej przyszłości jest postępujący niż demograficzny. Nasze społeczeństwo, tak jak i pozostałe europejskie, zmaga się z problemem szybkiego starzenia się. A nowotwory najczęściej rozwijają się właśnie u osób starszych, przeważnie znajdujących się w przedziale wiekowym od 50 do 79 lat.

Z biegiem czasu charakter nowotworów się zmiania. Jest on uzależniony od postępu cywilizacyjnego i możliwości medycyny. Jeszcze kilkanaście lat temu wykrywanie raka było trudniejsze, teraz należy tylko wykorzystać możliwości, jakie daje medycyna. Do niedawna największym i najgroźniejszym rodzajem nowotworu dotykającym kobiety był rak szyjki macicy, wśród mężczyzn dominował rak żołądka. Teraz należą one do nielicznych. Ich miejsce zajął rak piersi, który dotyka coraz częściej i coraz młodsze kobiety. Trudnym przypadkiem jest także rak płuc, który w znacznej większości przypadków jest rezultatem nałogowego palenia.

W przypadku leczenia najtrudniejszych przypadków niezwykle ważna jest szybka diagnostyka. Wykrycie choroby w odpowiednim czasie, zanim zdąży ona przejść w niebezpieczne stadium, daje większe szanse na jej pokonanie. Lekarze już teraz mają możliwości, by sprawić, że rak nie będzie chorobą śmiertelną, a stanie się chorobą przewlekłą, z którą można funkcjonować wiele lat. W wielu przypadkach nowotwór udaje się stłumić już w zarodku. Wszystko zależy jednak od podjęcia odpowiednich działań w odpowiednim czasie.