Cybernetyczny nóż vs. guz mózgu

Współczesna radioterapia zyskuje coraz więcej narzędzi do skutecznej walki z nowotworami. Teraz do pokonania raka nie potrzebuje nawet skalpela.

Wszystko dlatego, że w wielu sytuacjach może zastąpić go tzw. cyber-nóż. Zamiast ostrza wykorzystywana jest w tym przypadku wiązka promieni, która sterowana jest komputerowo. Dzięki temu zabiegi chirurgiczne wykonywane na guzach mózgu, które muszą być niezwykle precyzyjne i dokładne są przeprowadzane za pomocą cybernetycznego noża. Lekarze zapewniają, że skuteczność takiego zabiegu jest równie dobra co tradycyjnych rozwiązań stosowanych w terapii raka.

Jednak taka innowacyjna metoda jest dla pacjenta zdecydowanie bardziej korzystna. Przede wszystkim nawet tego samego dnia po zabiegu chory może zostać wypisany do domu, ponieważ nie wymaga hospitalizacji. Przede wszystkim dlatego, że zabieg jest niechirurgiczny, bezkrwawy i nie pozostawia blizn. Dodatkowo nie ma zagrożenia powikłaniami. Jest jeszcze jedna zaleta – w przeciwieństwie do tradycyjnej operacji, zabieg cyber-nożem nie trwa kilkanaście godzin.

Zabieg usuwania guza mózgu nowoczesną metodą odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i w specjalnym urządzeniu, które przypomina tomograf komputerowy. Pacjent jest unieruchomiony i stabilnie przymocowany do stołu po czym wjeżdża w specjalny hełm. W nim ok. 200 wiązek wypala guza. Póki co w Polsce tylko dwa szpitale posiadają taki nowoczesny sprzęt.