Decyzja TK w sprawie dni wolnych od pracy

dni wolne od pracy - Trybunał Konstytucyjny

s_falkow (Flickr)

Wczoraj (wtorek, 2 października) Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie świąt przypadających w dni wolne od pracy. Wg. TK pracownikowi w takim przypadku przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Dla przypomnienia – jeszcze w 2011 roku obowiązywała zasada, że jeśli święto przypada w dzień wolny od pracy, pracownikowi przysługuje prawo do odbioru tego dnia wolnego w innym terminie. Przepisy zmieniono, w zamian dorzucając nam święto Trzech Króli (6 stycznia), kiedy możemy odpocząć od swoich obowiązków. Modyfikacja prawa stworzyła pole do nadużyć – część pracodawców tak planowała tydzień pracy, aby dni wolne pokrywały się ze świętami. To stało się podstawą wątpliwości Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, iż regulacje w obecnym kształcie naruszają zasadę równości.

Wyrok konstytucjonalistów podzielił polską scenę polityczną. Jerzy Kozdroń z PO uważa, iż problem dni wolnych od pracy wymaga ponownego rozpatrzenia, ponieważ obecnie pracujemy zbyt mało, jak na kraj na dorobku. Z kolei decyzja Trybunału Konstytucyjnego cieszy PSL. Ludowiec, Jan Łopata, wyjaśnia, że Polacy, na tle innych nacji,  i tak pracują wyjątkowo dużo, więc należą im się dodatkowe dni wolne. Polityk jest również za utrzymaniem święta Trzech Króli. Innego zdania jest SLD i Ruch Palikota – przywrócenie Trzech Króli było rekompensatą za wprowadzone w 2011 roku zmiany, więc teraz, gdy sytuacja wraca do poprzedniego stanu, stosownie byłoby z tej rekompensaty zrezygnować.

The following two tabs change content below.