E-matury w 2013 roku?

Matura to obowiązkowy element kalendarza szkolnego każdego roku. W tym roku zdaje ją ok. 400 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tylko nieliczni ograniczą się do przedmiotów obowiązkowych.

Te już za maturzystami. Egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego już się odbyły. Teraz uczniowie będą mierzyli się z przedmiotami, które sami sobie wybrali i które pomogą im dostać się na wymarzone studia. Dzisiaj matura z wiedzy o społeczeństwie i historii, w kolejnych dniach (aż do 24 maja) następne testy.

Ogrom egzaminów sprawia, że matura to nie tylko stres dla zdających, ale także ogromne koszty liczone w milionach złotych. Przygotowanie i sprawdzenie arkuszy egzaminacyjnych pochłania co roku duże pieniądze i mnóstwo czasu. Jacek Stańdo z Politechniki Łódzkiej opracował system, który pozwoliłby zaoszczędzić i jedno, i drugie. Przygotował program, który umożliwia zdawanie egzaminu dojrzałości za pośrednictwem komputera. Co więcej przekonał do niego ministerstwo edukacji. W efekcie maturzyści będą mogli zdawać e-matury najprawdopodobniej już w 2013 roku.

Kolejne dwa lata są niezbędne do tego, by wszystkie szkoły ponadgimnazjalne wyposażyć w odpowiedni sprzęt, umożliwiający realizację projektu Stańdy. Na razie mają go tylko szkoły łódzkie. Jednak już w najbliższym czasie pojawi się on w pozostałych placówkach. Na ten cel ministerstwo edukacji z unijnej puli otrzymało 4 mln zł. To inwestycja, która w kolejnych latach szybko się zwróci. E-matury przyniosą oszczędności, bo odpadna koszty związane z wydrukowaniem i dostarczeniem arkuszy do szkół, a także z opłacaniem egzaminatorów, którzy sprawdzają testy.