Exposé – co proponuje Jarosław Kaczyński

expose Jarosława Kaczyńskiego

DrabikPany (Flickr)

Ruszyła zapowiadana jesienna ofensywa PiS-u. Na wygłoszonym w niedzielę exposé Jarosław Kaczyński przedstawił plan legislacyjny, który ma być alternatywą dla obecnych rządów.

Większość komentatorów zgadza się co do tego, że prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas swojego wystąpienia zaprezentował się jako polityk stabilny i przygotowany do piastowania najważniejszego stanowiska w Polsce. Zrezygnował z retoryki narodowej i spiskowej, skupiając się na rozwiązaniach konkretnych problemów gospodarczych i społecznych.

Jarosław Kaczyński przedstawił kilka programów składowych proponowanej polityki:

  • „Więcej pracy”, którego celem ma być stworzenie 1,2 miliona nowych miejsc pracy, z naciskiem na miasta poniżej 50 tysięcy mieszkańców.
  • „Zdrowi Polacy” – likwidacja NFZ-u i stworzenie Krajowej Sieci Szpitali. Poza tym uchylona zostanie ustawa emerytalna uchwalona przez PO, emerytury poniżej 1 tysiąca złotych będą nieopodatkowane, obywatele będą mogli wybrać, czy wpłacają składki do ZUS czy do OFE.
  • „Szczęśliwa rodzina” – wprowadzenie bonów rodzinnych na finansowanie żłobków oraz przedszkoli
  • „Sprawiedliwe podatki” – ulgi dla przedsiębiorców, pracodawców i rodzin, zmniejszenie akcyzy na paliwo, reforma PIT i CIT

Wśród pozostałych propozycji Kaczyńskiego znalazły się: zaostrzenie kar m.in. za korupcję i przestępstwa przeciwko zdrowiu oraz życiu, stworzenie przepisów o konfiskacie mienia przestępców, ubezpieczenie wszystkich gospodarstw rolniczych, stworzenie kas mieszkaniowych wspierających młode rodziny chcące kupić własne lokum (odkładanie małych kwot przez dłuższy czas uprawniałoby do uzyskania państwowej premii), powrót 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, rozwój szkolnictwa zawodowego.

The following two tabs change content below.