Facebook Places – masowa geolokalizacja

Do Facebooka wciąż są dołączane kolejne funkcjonalności. Mark Zuckerberg ogłosił wprowadzenie geolokalizacji. Od teraz będziesz mógł na bieżąco informować swoich znajomych o tym, gdzie jesteś.

Fani Facebooka spodziewali się takiej funkcji już od dłuższego czasu. Zostały już nawet wprowadzone odpowiednie poprawki w polityce prywatności (zezwolenie na gromadzenie informacji o miejscu pobytu użytkownika). Facebook Places oczywiście początkowo będzie dostępny tylko w USA, jednak z czasem ma się pojawiać także w innych krajach. Nie powiedziano kiedy.

Najłatwiejszy dostęp do usługi będą mieli użytkownicy iPhone’ów. Wystarczy, że w odpowiedniej aplikacji wcisną przycisk „Check in” („Zamelduj się”), a następnie z zestawu miejsc położonych w okolicy wybiorą to, w którym się znajdują. System Facebook Places udostępni tę informację na ich profilu. Poza tym zostaną poinformowani o obecności innych członków społeczności w danej lokacji.

Wyzwaniem dla prywatności może być funkcja tagowania przyjaciół. Jeżeli jej nie zablokujemy, nasz znajomy może informować o tym, iż przebywamy razem z nim. W ten sposób dane o naszym położeniu będą dostępne nawet wtedy, gdy tego nie będziemy chcieli.

Specjaliści przewidują, że usługa Facebook Places będzie zdobywała serca użytkowników. Początkowo liczą na skromne 5% społeczności. Zamierzają udostępnić opcję łączenia konta Facebook z profilami na innych serwisach geolokalizacyjnych (np. Foursqualle i Gowalla) i importowania danych z tych portali. Poza tym spodziewane jest też wykorzystywanie w przyszłości Places jako pomocy dla innych usługodawców, dla których informacja o położeniu klienta może być istotna.

The following two tabs change content below.